Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kemal Yılmaz Hakemliği Bıraktı !

Trendyol Süper Lig’in 9.haftasında

Trendyol Süper Lig’in 9.haftasında Fenerbahçe-Hatayspor‘u konuk etmişti. Bu maçta yardımcı hakemlik yapan Kemal Yılmaz,  Söz konusu maçtan sonra kendisine görev verilmemesi sonrası kariyerine son verdiğini açıkladı. Süper Lig’de bu haftasına görev verilmemesinin adil olmadığını söyleyen Yılmaz ” Yapılan uygulamayı, sadece tarafıma karşı yapılan bir haksızlık ve hakem atama kriterlerine karşı tutarsızlık ve ayrılık olarak değil; tüm hakemlerin sahada yönetmelikler dahilinde özgür, tarafsız ve adil karar verme süreçlerini engelleyici ve zorlaştırıcı bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.” açıklamasında bulundu.

Kemal Yılmaz’ın Hakemliği Bıraktığı Açıklama

” Değerli Futbol Kamuoyunun Bilgisine

27 yıldır büyük bir sorumluluk, tutku ve onurla ” yeşil sahalarda” yardımcı hakem olarak görev yapmaktayım..

Görev yaptığım son futbol müsabakası sırası ve sonrasında yaşanan gelişmelere istinaden, gördüğüm lüzum üzerine Futbol Kamuoyunun bilgisine bir açıklama yapma ihtiyacı duymaktayım.

Yakından bilindiği gibi, Fenerbahçe AŞ- Atakaş Hatayspor maçında, tarafımıza verilen talimatlar doğrultusunda davranarak, kendisini görmediği bir pozisyonda orta hakeme bir penaltı yardımında/yönlendirmede bulundum ve orta hakem de bunu olumlu şekilde değerlendirerek penaltı kararı verdi.

Penaltı kararı sonrasında yaşananlarla ve yol açtığı yorum ve değerlendirmeler futbol kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Mutlulukla belirtmeliyimki, futbol kamuoyu sahada vermiş olduğumuz kararın doğruluğunu niteliktedir.

Maç sonrasında, gözlemciler tarafından verilen ve MHK’ye bildirilen ”notlar” da pozisyonun sağlıklı olarak değerlendirildiğini ve karara yansıtıldığını gösterir nitelikte ve yüksektir.

Bu gelişmeler ışığında ve olağan teamüllere uygun şekilde, bu hafta yapılacak olan maçlarda görev beklentisi içinde olmam son derece doğalken; ne yazık ki bu gerçekleşmmemiştir.

Elbette, hakem atamalarını yapmak Merkez Hakem Kurullarının taktirindedir. Ancak, bu tasarrufun tartışmalara yol açan ve doğru karar verildiği genel kabul gören bir maçın hemen ertesinde olması; bende, pozisyonun Merkez Hakem Kurulu tarafından ”yanlış” olarak değerlendirildiği izlenimi doğurmuştur. Bu davranış şekli tüm hakem camiası tarafından bilinen bir gerçektir.

Yapılan uygulamayı, sadece tarafıma karşı yapılan bir haksızlık ve hakem atama kriterine karşı tutarsızlık ve ayrımcılık olarak değil; tüm hakemlerin sahada yönetmelikler dahilinde özgür, tarafsız ve adil karar verme süreçlerinin engelleyici veya zorlaştırıcı bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum .

Belirttiği gerekcelerle 27 yıldır çok büyük sevgi, çaba ve tutku ile sürdürdüğüm aktif hakemlik kariyerimi bugün itibariyle sonlandırıyorum.

Lüzumu halinde daha detaylı açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacağım açıktır.

Gelecek günlerde yolumun tekrar kesişmesi ümidiyle; bugüne kadar etkileşim içinde olduğum futbol kamuoyunun tüm paydaşlarına bana kattıkları değerler, yaşattıkları güzel duygular ve verdikleri büyük onur için teşekkür ediyor ve özellikle büyük baskı altında görev yapmakta olan tüm hakem kardeşlerime başarılar diliyorum.

Saygılarımla,

Kenan Yılmaz

Süper Lig Yardımcı Hakemi