Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yeni Bir Gezegen Keşfedildi

Bilim adamları, dünya dışı

Bilim adamları, dünya dışı yaşam arayışlarına devam ederken, James Webb Uzay Teleskobu yardımıyla yeni bir ötegezegen keşfetti. Bu ötegezegen, yaşanabilir olabileceği düşünülen zengin bir atmosfer barındırıyor. Yapılan incelemeler sonucunda LHS 1140 b ötegezegeni, içinde uzaylı hayatı barındırıyor olabilir.

Araştırmacılar James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak, yeni bir ötegezegen keşfettiler.

Cetus takım yıldızından yaklaşık 49 ışık yılı uzaklıkta bulunan LHS 1140 b isimli gezegen, Dünya’nın 1,7 katı büyüklüğünde olduğu ortaya çıktı.

1 YILI 25 DÜNYA GÜNÜNE EŞİT

Yıldızıyla yakın bir yörüngeye bağlı olan gezegenin 1 yılı 25 dünya gününe eşit geliyor.

Aynı zamanda bu ötegezegenin tıpkı dünyamız gibi zengin bir atmosfere sahip olabileceği de doğrulandı.

Analizler sonucunda ötegezegenin bir su dünyası olma ihtimalinin çok yüksek olduğu ortaya çıktı.

“İLK DEFA ATMOSFERİN VARLIĞINI GÖRÜYORUZ”

Michigan Üniversitesi’nden Dr. Ryan Macdonald da, “Yaşama elverişli, kayalık ve buz zengini bir dış gezegende ilk defa atmosferin varlığını görüyoruz” dedi.

PEKİ UZAYLILAR BURADA OLABİLİR Mİ?

Henüz uzaylı yaşamının neye benzetildiği tam olarak bilinmese de, bilim adamları hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyulacağından eminler.

Analizler sonucunda bir su dünyası olarak değerlendirilen ötegezegen içerisinde uzaylı hayatı barındırıyor olabilir.

LHS 1140 b’nin kendi atmosferimiz gibi nitrojenle örtülü bir süper Dünya olup olmadığı sonucuna varmak için henüz çok erken.

Fakat yapılan gözlemler, kütlesinin %10 ila %20’sinin sudan oluşabileceğini gösteriyor.

Bu da ya dev bir kartopu ya da yüzey altı okyanusu olan bir buz kütlesi olabileceği manasına geliyor.

“HAVA OLDUĞUNA DAİR BİR KANIT BULMUŞ OLABİLİRİZ” 

Ryan Macdonald yaptığı açıklamada, “Yaşanabilir bölge kayalık ya da buz zengini bir ötegezegende ilk kez bir atmosfere ilişkin bir ipucu görüyoruz” dedi. “Küçük, kayalık dünyalardaki atmosferleri tespit etmek JWST için önemli bir hedeftir, fakat bu sinyalleri görmek dev gezegen atmosferlerine göre çok daha zordur. LHS 1140 b, yaşanabilir bölgedeki kalın bir atmosferi destekleyebilecek en iyi küçük dış gezegenlerden biridir ve bu dünyada hava olduğuna dair kanıt bulmuş olabiliriz” diye ekledi.

“BU ÇOK UMUT VERİCİ BİR BAŞLANGIÇ”

Bilim insanlarının analizi aynı zamanda atmosferin nitrojen açısından zengin olabileceğini ve böyle bir hipotezi desteklediğini ortaya çıkarıyor.

Macdonald, “Bu yaşanabilir bölgedeki bir süper Dünya’daki atmosfere dair ilk bakışımız. Azot bakımından zengin atmosferi doğrulamak ve diğer gazları araştırmak için daha fazla James Webb teleskobunun gözlemine ihtiyacımız olsa da, bu çok umut verici bir başlangıç” dedi.