Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

3 Çocuğa 17 Bin TL Bakım Desteği Önerisi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, doğurganlık hızı, 1,51 ile nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,1’in altında kaldı. Nüfus giderek yaşlanırken AK parti bu tabloyu tersine çevirmek için yeni bir çalışma başlattı. Ak Parti MYK toplantısında da dikkat çeken öneriler dile getirdi. Bunlardan biri ise 3 çocuklu ailelere 17 bin TL bakım desteğini verilmesi.

Doğurganlık hızının 2023’te 1,51’e düşmesi ve Türkiye’nin ilk kez Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü ülkeleri ortalamasının altına düşmesinin ardından AK Parti doğum oranını yükseltmek için çalışmalara hız verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısında AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerinde sunum gerçekleştirdi.

Türkiye gazetesinin haberine göre; tek seferlik maddi teşviklerin, çocuk sahibi olma kararını çok fazla etkilemediği, en başarılı sonuçların alındığı uygulamanın kamu destekli çocuk bakım hizmetleri olduğu açıklandı.

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için öngörülen yaş sınırının 40’tan 45’e yükseltilmesi, “Anne dostu hastane” gibi uygulamaların artırılması, doğum izinlerinden sonra annelere çocukların ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmesi, 3 ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli bir şekilde asgari ücret tutarında bakım desteği verilmesi önerildi.

Ayrıca, doğum parası olarak verilen ilk çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üç ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamların güncellenmesi de öneriler arasında yer aldı.